Vi har udvalgt fem af de bedste og billigste tværfaglige a-kasser. I og med at disse a-kasser er tværfaglige, betyder det, at de er åbne for alle danskere uanset uddannelse og beskæftigelse.

business-danmark

450

kr./md

Gælder for

Alle

Tilfredshed

68 procent

Medlemstal per 1/1-15

72.895

Mulighed for fagforening

Ja
  • Musik streaming
    Ikke egnet
  • Video streaming
    Ikke egnet
  • 4G
  • Netværk

Vi anbefaler

min-a-kasse

450

kr./md

Gælder for

Alle

Tilfredshed

79 procent

Medlemstal per 1/1-15

72.895

Mulighed for fagforening

Nej
  • Musik streaming
    Ikke egnet
  • Video streaming
    Ikke egnet
  • 4G
  • Netværk
3f

488

kr./md

Gælder for

Alle

Tilfredshed

76 procent

Medlemstal per 1/1-15

300.000

Mulighed for fagforening

Ja
  • Musik streaming
    Ikke egnet
  • Video streaming
    Ikke egnet
  • 4G
  • Netværk
lederne

446

kr./md

Gælder for

Alle

Tilfredshed

73 procent

Medlemstal per 1/1-15

109.191

Mulighed for fagforening

Ja
  • Musik streaming
    Ikke egnet
  • Video streaming
    Ikke egnet
  • 4G
  • Netværk
krifa

469

kr./md

Gælder for

Alle

Tilfredshed

76 procent

Medlemstal per 1/1-15

179.433

Mulighed for fagforening

Ja
  • Musik streaming
    Ikke egnet
  • Video streaming
    Ikke egnet
  • 4G
  • Netværk
dfh

466

kr./md

Gælder for

Alle

Tilfredshed

68 procent

Medlemstal per 1/1-15

89.893

Mulighed for fagforening

Ja
  • Musik streaming
    Ikke egnet
  • Video streaming
    Ikke egnet
  • 4G
  • Netværk

Vi har udvalgt fem af de bedste og billigste tværfaglige a-kasser. I og med at disse a-kasser er tværfaglige, betyder det, at de er åbne for alle danskere uanset uddannelse og beskæftigelse.
Det er en rigtig god idé at være medlem af en A-kasse. Det gælder i hvert fald, hvis man har fast arbejde. En A-kasse kan være ens sikkerhedsnet, når man er på arbejdsmarkedet. Man ved aldrig, om man pludselig mister sit job. Så kan det godt være, at man er rigtig stabil og dygtig til sit arbejde, men hvis der en dag skal være nedskæringer i firmaet, kan man godt risikere at være blandt dem, som bliver afskediget. Og så står man pludselig uden indtægtskilde. Men her kommer A-kassen heldigvis ind i billedet. Dens primære opgave er at forsørge en med dagpenge, når man er arbejdsløs. Men det kræver naturligvis, at man har været medlem af A-kassen i en vis periode, før man blev arbejdsløs.

A-kasser findes der mange forskellige af, og man har måske svært ved at se, hvilken man skal vælge frem for en anden. Mange vælger en A-kasse, som har tilknytning til ens erhverv. Det er måske det nemmeste, når man først er kommet på arbejdsmarkedet, og man skal være medlem et sted. Det virker meget naturligt at være en del af det, som andre i ens branche er. Men man kan også vælge efter prisen.

Sammenlign danske a-kasser

A-kasseGælder forPris/mdPris/årTilfredshedMedlemstal per 1/1-15 
FTFAlle4305.16071%131.644Læs mere
Min a-kasseAlle4455.34079%72.895Læs mere
Business DanmarkAlle4455.34068%72.895Læs mere
KrifaAlle4645.56876%178.433Læs mere
Det Faglige HusAlle4585.49668%89.893Læs mere
LederneLedere4405.28073%103.817Læs mere
CAAlle4645.56878%52.102Læs mere
MA a-kasseAlle4695.62870%64.825Læs mere
AJKSJournalister4375.24471%22.321
Frie FunktionærerAlle4485.37672%24.126
ASEAlle4565.47256%143.888
DANASelvstændige5486.57665%25.654
BFASelvstændige4775.72475%17.271
BUPLPædagoger4275.12474%57.408
DSASygeplejerske4074.88467%88.686
DEFElektrikere5106.12074%20.675
3fBestemte fag4815.77276%246.188
FOABestemte fag4645.56868%154.024
ServiceforbundetServiceuddannede4485.37664%18.390
Akademikernes a-kasseAkademikere4124.94467%193.176
NNFFødevareforbundet4925.90476%17.926
HKBestemte fag4675.60464%206.163
Lærernes a-kasseLærere4275.12467%73.717
Dansk MetalMetalarbejdere4775.72472%75.651
SocialpædagogerneSocialpædagoger4385.25673%35.974
Teknisk LandeforbundTeknikerne4625.54471%25.817
ProsaIT-professionelle4455.34069%8.771

Vælg den billigste og få mest for pengene

Der er flere reklamer i radioen og fjernsynet for nogle af de mere billige A-kasser, som ikke har interesse i en bestemt branche. Nogen mennesker har måske tendens til at synes, at reklamerne er irriterende og nærgående overfor de andre forbund. Men de kommer faktisk med en vigtig pointe. Hvorfor skal man betale mere for det samme produkt? Alle A-kasser har som nævnt det formål at sørge for en indtægt til de personer, som står uden arbejde. Og det gør de jo alle sammen. Derfor kan man lige så godt betale mindre, mens man er i arbejde. Hvis man stadig får den samme dækning den dag, man pludselig står uden arbejde, kan man lige så godt spare penge, mens man er i job. Det giver mest værdi for pengene. Så kan du få flere penge til dig selv, mens du har et arbejde. Og du bliver stadig forsørget, hvis du skulle miste dit job. Så når du skal vælge en A-kasse, eller hvis du overvejer at skifte, kan det være en fordel at sammenligne priserne hos de forskellige forbund og ikke kun kigge efter interesser. Ved at sætte de forskellige A-kasser op overfor hinanden kan du hurtigt få et overblik over produkterne og deres priser.

Hvorfor skal jeg være medlem af en a-kasse?

A-kasse står for arbejdsløshedskasse og er en ordning som er lavet som et sikkerhedsnet, hvis man engang bliver arbejdsløs. En ordning som den arbejdende selv kan indgå aktivt i.
Sikkerhedsnet er generelt en god ting. Som navnet antyder er et sikkerhedsnet i klassisk forstand et net, der er spændt ud som sikkerhed, hvis man skulle risikere at falde – så slår man sig ikke så hårdt.

Det fungerer på nøjagtig samme vis i forhold til arbejdsløshed. Skulle man risikere at falde – miste sit job – så slår man sig ikke så hårdt – man mister ikke så stor en del af sin indkomst.
I praksis fungerer det på den måde, at man hver måned eller hvert kvartal indbetaler penge til en A-kasse, så man opbygger en sikkerhed den dag man står uden job.

Det er ikke alle der får brug for denne sikkerhed, men man kan som bekendt aldrig vide det. Man kan stå med et helt sikkert job den ene dag, og den næste dag kan man pludselig være arbejdsløs.
Derfor er et absolut en god idé at være medlem af en A-kasse. Når først man er arbejdsløs er det for sent, så man skal melde sig ind i god tid. Hellere i dag end i morgen.

Der findes i øvrigt mange forskellige A-kasser, hvorfor man med fordel kan bruge lidt tid på at undersøge markedet, og dermed vælge den rigtige A-kasse i forhold til de behov man har. Det er penge som er særdeles godt givet ud, og det er noget man bliver glad for på den lange bane – en god investering.